OCZY W DOBREJ FORMIE

Co jeść aby nasze oczy były w dobrej formie oraz jak dobierać okulary przeciwsłoneczne radzi Kamil Błaszyk z Zakładu Optycznego Błaszczyk


Kamil, jak wiadomo właściwa dieta bardzo istotnie wpływa na nasze zdrowie. Powiedz co warto jeść aby poprawić jakość widzenia i zapobiegać chorobom oczu?

Nasze oczy potrzebują wielu substancji do prawidłowego funkcjonowania. Bardzo istotne znaczenie mają naturalne barwniki pochodzenia roślinnego zwane antocyjanami. Substancje te nie tylko chronią nasze oczy przed atakami wolnych rodników, ale mają również zdolność regeneracji uszkodzonych przez nie tkanek. Jednym z najcenniejszych źródeł antocyjanów jest borówka. Owoc ten wykorzystuje się nie tylko w profilaktyce ale również w leczeniu bardzo wielu chorób oczu. Bogate w antocyjany są również czarne jagody, aronia, wiśnie, ciemne winogrona, bakłażan, żurawiny oraz truskawki. Innym bardzo istotnym dla naszych oczu barwnikiem  jest luteina, która chroni, odpowiedzialną za ostrość obrazu i widzenie barw, plamkę żółtą. Luteina zabezpiecza również wzrok przed promieniowaniem słonecznym. Cennym źródłem luteiny jest jarmuż, szpinak, brokuły, zielony groszek, seler naciowy liście rzepy oraz żółte warzywa.

Jeśli chodzi o witaminy i minerały, to należy tu wyróżnić witaminę A, którą znajdziemy w tranie rybim, wątróbce, natce pietruszki, batatach, marchwi, suszonych morelach,  jarmużu czy szpinaku. Niedobory witaminy A mogą objawiać się tzw. kurzą ślepotą czyli trudnościami z widzeniem po zmierzchu. Musimy pamiętać również o witaminie C., która wzmacnia naczynia krwionośne. Znajdziemy ją w szczypiorku, jarmużu, brukselce,  papryce oraz czarnej porzeczce i kiwi. Komponując dietę na zdrowe oczy pamiętajmy o witaminie E, która jest jednym z najsilniejszych przeciwutleniaczy i zwiększa wchłanialność witaminy A. Znajdziemy ją w olejach roślinnych, awokado, orzechach włoskich, migdałach, pestkach dyni i słonecznika.

Spośród minerałów najcenniejsze dla zdrowych oczu są cynk, dzięki któremu oko szybko przyzwyczaja się do ciemności, selen, który pomaga usuwać wolne rodniki oraz miedź działająca przeciwutleniająco. Najbogatszym źródłem cynku są ostrygi i małże, ale można go znaleźć również w chudym mięsie, ziarnach zbóż, pestkach dyni, słonecznika, zielonym groszku czy też soczewicy. Źródłem selenu są m.in. orzechy brazylijskie, tuńczyk, śledzie, brązowy ryż i pestki dyni. Miedź występuje na przykład w wątróbce, zarodkach i otrębach pszennych, orzechach włoskich i laskowych, płatkach owsianych oraz grzybach i gorzkim kakao.

Zasadniczo, aby zachować nasze oczy w dobrej formie, nasza dieta powinna być bogata w warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, orzechy, owoce morza i ryby. Te ostatnie są źródłem cennych kwasów tłuszczowych omega-3, które mają bardzo duże znaczenie w profilaktyce zespołu suchego oka.

Co poza dietą ma wpływa na kondycję naszego wzroku?

Na kondycję naszego wzroku wpływa bardzo wiele czynników. Poza źle skomponowaną dietą, na nasze oczy negatywnie oddziałuje długotrwała praca przy komputerze, suche powietrze, niewłaściwe oświetlenie, a także dym i pył. Lato na szczęście to pora roku gdy wyjeżdżamy na urlopy, więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu, zdrowiej się odżywiamy i uprawiamy więcej sportu. Jest to więc okres relaksu dla naszych oczu. Niemniej jednak musimy tu pamiętać o jeszcze jednym bardzo poważnym zagrożeniu tj. promieniowaniu UV. Na szczęście możemy się przed nim skutecznie bronić, nosząc odpowiednie okulary przeciwsłoneczne.

O czym powinniśmy pamiętać wybierając okulary przeciwsłoneczne?

Koniecznie zwróćmy uwagę na to, żeby okulary posiadały odpowiedni filtr UV. Gdy nosimy okulary z przyciemnionymi szkłami, źrenica w naszych oczach rozszerza się ułatwiając dostęp do oka niebezpiecznemu promieniowaniu. Jeśli będziemy nosić okulary z ciemnymi soczewkami, które nie mają zastosowanych filtrów, to do naszych oczu będzie docierało jeszcze więcej szkodliwego promieniowania. Stopień zabarwienia soczewek okularowych nie oznacza więc automatycznie lepszej ochrony oczu przed UV. Całkowicie bezbarwne soczewki mogą chronić oczy lepiej niż niejedne okulary przeciwsłoneczne. Dobry filtr UV odcina 100% promieniowania ultrafioletowego do długości 400 nm. Natomiast właściwy stopień zaciemnienia soczewek określa odpowiednia kategoria. Jest ich łącznie 5. Okulary z oznaczeniem „0” mają soczewki bezbarwne, a najmocniej przyciemnione są okulary oznaczone cyfrą „4” – te doskonale się sprawdzają w ekstremalnych już warunkach np. kiedy udajemy się wysoko w góry. Na tradycyjne, wakacyjne wyjazdy wystarczające będą okulary z kategorią 3, a nawet podczas mniej słonecznych dni z kategorią 2. W tym miejscu warto podkreślić, że okulary bardzo ciemne (kategoria 4) nie powinny być stosowane przez kierowców, ponieważ mogą zbytnio osłabić nasze widzenie, gdy wjedziemy np. do tunelu. Zwróćmy też uwagę, żeby nasze okulary były odpowiednio duże. Dzięki temu nasze oczy będą lepiej chronione przed promieniami wpadającymi do oka nad okularami, lub  też z ich boku. Co więcej, ochronią one również nasze oczy przed wiatrem, dzięki czemu unikniemy nadmiernego łzawienia.

Soczewki okularowe powinny posiadać również polaryzację. Takie soczewki niwelują odbijające się od  bardzo jasnych powierzchni świtało, które także ma szkodliwy wpływ dla naszych oczu.  Jest to bardzo ważne jeśli planujemy urlop nad wodą. Niemniej jednak na podobny efekt jesteśmy narażeni zimą, kiedy słońce odbija się od śniegu. Duże znaczenie ma także kolor soczewek – tutaj najbardziej optymalnym wyborem jest szary, brązowy bądź szarozielony.

Wywiadu udzielił: Kamil Błaszczyk | Zakład Optyczny Błaszcyk

Brak komentarzy do "OCZY W DOBREJ FORMIE"

    Skomentuj

    Twój adres e-mail nie będzie widoczny