UCZTA QULINARNA

Wyśmienita, pożywna, elegancka i jednocześnie niebanalna sałatka, której głównym bohaterem jest stek z mięsa wołowego. Połączyłam go ze słodkimi czereśniami smażonymi w occie balsamicznym, serem z niebieską pleśnią oraz szparagami, a całość podałam na rukoli skąpanej w delikatnie czosnkowym winegrecie. To dość odważne połączenie smakuje naprawdę rewelacyjnie – wszystkie składniki doskonale się tu uzupełniają, tworząc niezwykle harmonijną kompozycję. Chciałabym jednak zwrócić Waszą uwagę na fakt, że decydujące znaczenie ma tu właściwe przygotowanie mięsa – sałatka zachwyci Was tylko wtedy jeżeli mięso będzie kruche i soczyste.

Jako że w ostatnim czasie miałam przyjemność uczestniczyć w spotkaniu zorganizowanym dla blogerów przez Akademię Smaku Sokołów na temat walorów kulinarnych wołowiny (relacja tutaj), gdzie zgłębiałam tajniki wybierania oraz przygotowania mięsa wołowego, to mogę przekazać Wam kilka praktycznych wskazówek. Po pierwsze, wybierając mięso zwracajcie uwagę na jego pochodzenie. Mięso kupowane w sklepach najczęściej pozyskiwane jest od krów mlecznych, a struktura i smak takiej wołowiny znacząco różni się od mięsa pochodzącego od mięsnych ras krów. Po drugie, kupując konkretną sztukę mięsa należy przede wszystkim zwracać uwagę na jego marmurkowatość tzn. im bardziej mięso jest poprzetykane, cienkimi żyłkami tłuszczu (które powinny być równomiernie rozłożone), tym mięso będzie bardziej soczyste. Pamiętajcie, że tłuszcz to nośnik smaku, a w przypadku wołowiny jest to również bogate źródło kwasów Omega 6 i Omega 3. Zapewniam Was, że jeżeli starannie wybierzecie tackę z mięsem, które będzie miało marmurkowatą strukturę z równomiernie rozłożonym tłuszczykiem, również z tańszych rodzajów mięs: rostbefu, krzyżowej czy antrykotu, to czeka Was prawdziwa kulinarna uczta i wcale nie trzeba inwestować w dwukrotnie droższą polędwicę.

Bezglutenowa Z owocami Z mięsem

SKŁADNIKI:

SKŁADNIKI NA DRESSING:

  • 4 łyżki oliwy z oliwek
  • 1 mały ząbek czosnku
  • 1 łyżeczka syropu klonowego
  • 1 łyżka octu winnego białego
  • 1 łyżka octu winnego
  • sól, świeżo mielony pieprz

Czas przygotowywania 25 min. Wymaga gotowania 5 min. Wymaga smażenia 7-8 min. Nie wymaga pieczenia Liczba porcji 2 porcje

PRZYGOTOWANIE:

  1. Czosnek przeciskamy przez praskę, a następnie łączymy z pozostałymi składnikami dressingu.
  2. Szparagi pozbawiamy zdrewniałych końcówek, gotujemy w osolonej wodzie przez około 5 min, a następnie przelewamy zimną wodą i przekrawamy na pół lub na 3 części.
  3. Czereśnie drylujemy, wrzucamy na rozgrzaną patelnię, od razu dodajemy ocet balsamiczny i syrop klonowy, a następnie smażymy przez około 3 min, na dość dużym ogniu, co jakiś czas potrząsając energicznie patelnią.
  4. Ser z niebieską pleśnią kroimy w kostkę.
  5. Mięso wyjmujemy z lodówki na minimum 30 min przed przygotowywaniem. Po upływie tego czasu, oprószamy je solą i pieprzem, a następnie kładziemy na rozgrzaną patelnię z 1 łyżką masła klarowanego. Steka o grubości 2 cm smażymy przez 2 min i 15 s z każdej strony – mięso będzie średnio wysmażone. Po zdjęciu z patelni odstawiamy steka na około 3 min.
  6. Rukolę łączymy z dressingiem, wykładamy na półmisek naprzemiennie ze szparagami. Na środku układamy jeszcze ciepłe, pokrojone w plastry mięso, a następnie wykładamy czereśnie oraz kostki sera.

DODATKOWE UWAGI:

  • Do przygotowywania steków polecam wykorzystać aplikację  Stek Timer Sokołów (więcej informacji) – skorzystałam z niej już kilkakrotnie i mięso wyszło idealnie wysmażone.
Sałatka ze stekiem z rostbefu Uczta Qulinarna, szparagami, czereśniami balsamico oraz serem z niebieską pleśnią.
Sałatka ze stekiem z rostbefu Uczta Qulinarna, szparagami, czereśniami balsamico oraz serem z niebieską pleśnią.

Sałatkę możecie skomponować również z grillowanego steka i szparagów. Wówczas rekomenduję posłużyć się świeżymi czereśniami, a do dressingu dodać ocet balsamiczny zamiast octu winnego. A na zdjęciu poniżej, smażę sobie steki podczas spotkania w Zakładzie Produkcyjnym w Kole “Walory kulinarne polskiej wołowiny” zorganizowanego przez Akademię Smaku Sokołów.

Brak komentarzy do "UCZTA QULINARNA"

    Skomentuj

    Twój adres e-mail nie będzie widoczny